Korytarze społeczno-ekologiczne — gdzie nas zaprowadzą?

W czwartym filmie na kanale YouTube "Nauka inspiruje", naukowcy z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych Katedry Gospodarki Regionalnej i Środowiska Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiają wyniki swoich badań na temat mapowania nieformalnych terenów zieleni w dolinie rzek Jasień i Karolewka w Łodzi. Zapraszamy do zapoznania się z ważnymi wnioskami dotyczącymi roli zieleni w naszym codziennym życiu.

dr Magdalena Biernacka na zielonym tle w oddali widoczny szkic zabudowy miejskiej

W filmie "Korytarze społeczno-ekologiczne — gdzie nas zaprowadzą?", naukowcy opowiadają o najważniejszych wnioskach wynikających z badania nad obszarami zieleni na terenie Łodzi. W toku studiów nad roślinnością, w dolinach łódzkich rzek, wyróżniają 17 różnorodnych kategorii terenów zieleni, wychodząc poza potoczny podział na parki, lasy, skwery i zieleń przyuliczną, który intuicyjnie przyjmujemy jako zieleń otaczającą nas na co dzień w mieście. Z filmu dowiadujemy się również czym są korytarze społeczno-ekologiczne i jak ich wytyczenie, mogłoby przybliżyć łodzian do życia w lepszym, zdrowszym, bardziej zielonym i zrównoważonym mieście.

Zasubskrybuj kanał YouTube "Nauka inspiruje" i zdobywaj wiedzę na temat badań prowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim!

 

W filmie wystąpili: dr Magdalena Biernacka; dr Vahid Amini Parsa; prof. Jakub Kronenberg; dr Edyta Łaszkiewicz.

Zapoznaj się ze szczegółami badań, o których opowiadają naukowcy: Beyond urban parks: Mapping informal green spaces in an urban–peri-urban gradient

Po obejrzeniu filmu prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (może to zająć 2 - 3 minuty). Odpowiedzi pozwolą nam lepiej zaplanować kolejne produkcje.

„Nauka inspiruje" na YouTube jest nowym kanałem Uniwersytetu Łódzkiego, za pośrednictwem którego chcemy przekazywać fascynujące i ważne informacje ze świata nauki. Badacze reprezentujący rozmaite dziedziny opowiadają o najnowszych badaniach, przedstawiają interesujące odkrycia lub tłumaczą złożone zjawiska w sposób zrozumiały dla szerokiego odbiorcy. W cyklu „Nauka inspiruje” skupiamy się na wiedzy, która ma bezpośredni wpływ na nasze codzienne życie.

Teksty, zdjęcia, popularyzacja badań i naukowców UŁ

Nasze działania obejmują nie tylko produkcje wideo, ale również teksty popularnonaukowe ukazujące procesy badawcze, ich rezultaty, ale także mówiące o żmudnym, pełnym wyzwań i niepowodzeń charakterze pracy naukowej. "Nauka inspiruje" to też prezentacja sylwetek naukowców Uniwersytetu Łódzkiego, skupiająca się na motywacjach do wyboru zawodu naukowca oraz wpływie pracy badawczej na otoczenie.

Naszym celem jest pobudzenie ciekawości i zainteresowanie nauką, a także podkreślenie jej istotności dla społeczeństwa i rozwoju cywilizacji.

Wszystkie materiały znajdziecie na stronie internetowej projektu.

Realizację filmów w ramach projektu „Nauka inspiruje” dofinansowano z budżetu Miasta Łodzi z programu „Łódź akademicka”.

Redakcja: Michał Gruda  (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.