Projekt prof. Kronenberga otrzymał grant OPUS z Narodowego Centrum Nauki

Znamy wyniki konkursu OPUS Narodowego Centrum Nauki. Na podstawie decyzji ekspertów NCN finansowanie otrzymał m.in. projekt kierowany przez dr. hab. Jakuba Kronenberga, prof. UŁ z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych. Serdecznie gratulujemy!

prof. Jakub Kronenberg
Photo by Mehdi Sepehri on Unsplash

Projekt zatytułowany jest "Spojrzenie z lotu ptaka na miejsce środowiska przyrodniczego w ekonomii:
w poszukiwaniu alternatywnych paradygmatów poprzez analizę narracji na rzecz ochrony ptaków"
. Kierownikiem projektu jest dr. hab. Jakub Kronenberg, prof. UŁ. Kwota finansowania to 1 454 366 zł.

Poza kierownikiem projektu, w prace zaangażowani będą:

• dr hab. Edyta Łaszkiewicz, WES, Uniwersytet Łódzki
  • prof. Erik Andersson, University of Helsinki
  • prof. Chris Sandbrook, University of Cambridge

Cel projektu

Celem projektu jest wypracowanie nowych podejść do uchwycenia wartości środowiska przyrodniczego w tej części dyskursu na temat zrównoważonego rozwoju, która została zdominowana przez ekonomię. Ekonomia stała się wiodącą perspektywą na to, jak powinny być zorganizowane społeczeństwa ludzkie, w tym w obszarze związków społeczeństwa i środowiska. Perspektywa ta jest jednak zbyt uproszczona w odniesieniu do wartości środowiska i nie uwzględnia wielu innych perspektyw na to, co mogłoby być postrzegane jako wartościowe. W oparciu o przykład ptaków i różnych aspektów ich wartości, projekt dotyczy szerszego kontekstu uwzględniania ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w ekonomii. Wskazuje, jak badanie wartości ptaków może pomóc zreformować ekonomię. Ptaki są tu postrzegane jako szczególnie dobra ilustracja łączników między ludźmi a szerszym środowiskiem przyrodniczym.

Więcej o projekcie